صفحات

۱۳۹۰ مرداد ۲۱, جمعه

توقف صادرات گاز ایران به ترکیه در پی انفجار بامداد امروز خط لوله صادرات گاز

اورمو ايشچيلري
معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات انفجار بامداد امروز جمعه خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در خاک این کشور همسایه، اعلام کرد: شرکت ملی گاز ایران آمادگی خود را به بوتاش ترکیه برای بازسازی این خط لوله آسیب دیده اعلام کرده است.


جواد اوجی امروز جمعه در گفتگو با مهر با اشاره به انفجار در خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه، گفت: این خط لوله در 60 کیلومتری خاک ترکیه و در نزدیکی تاسیسات اندازه گیری گاز بازرگان ایران ساعت 1:10 بامداد امروز 21 مرداد ماه منفجر شده است.

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه متوقف شده است، تصریح کرد: تا پیش این حادثه گازی روزانه حدود 30 میلیون متر مکعب گاز طبیعی توسط ایران به ترکیه صادر شده است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه پس از این حادثه با ارسال نامه ای به بوتاش ترکیه، شرکت ملی گاز برای آمادگی خود را برای مشارکت در بازسازی این خط لوله گاز اعلام کرده است، اظهار داشت: در حادثه انفجار هفتم مرداد ماه ایران با ثبت یک رکورد جدید جهانی موفق به بازسازی خط لوله آسیب دیده صادرات گاز ایران به ترکیه شده بود.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی گاز ایران با یادآوری اینکه این برای سومین بار است که در دو سال گذشته خط لوله صادرات گاز ایران در خاک ترکیه منفجر شده است، تبیین کرد: برای اعزام تیم های پشتیبانی، فنی و عملیاتی آمادگی داریم.

این در حالی است که خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در نطقه مرزی در حوالی روستای دنالو شهرستان ماکو در ساعت ۲ و ۱۰ دقیقه بامداد روز گذشته (جمعه ۷ مرداد) منفجر شده بود و به دنبال آن صادرات گاز ایران به ترکیه موقتا متوقف شده بود.

تا پیش از انفجار درخط لوله گاز ایران و ترکیه به طور متوسط روزانه نزدیک به 30 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر می‌شده است، ضمن آنکه از ابتدای سال جاری تاکنون صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه حدود 7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.


به گزارش مهر، مقامات تهران – آنکارا آگوست 1996 میلادی قراردادی 25 ساله امضا کردند که بر اساس این توافق، مقرر شد سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

از اينكه به اين مطلب نظر مي دهيد متشكريم
ياشاسين آزربايجان